Gornictwo: Koks opalowy

Nasze górnictwo ma szansę na ogromny rozwój z zastosowaniem koksu opałowego. Jak to możliwe? Otóż jak pokazują to aktualne statystyki, w Polsce istnieje i działa prężnie szereg rozlicznych koksowni, jakie posiadają ściśle określony potencjał wytwórczy. Łącznie tenże potencjał produkcyjny wynosi jakieś dziesięć milionów ton koksu opalowego rocznie. Jeżeli chodzi zaś o zdolności wytwórcze zakładów koksowniczych, to jest to jakieś ponad czterdzieści procent zdolności krajowych w ogóle.

Temat ogrzewania dostarcza jednakże wielu spornych opinii oraz zatargów, bowiem chodzi w tej materii o aspekt szeroko rozumianej ochrony o środowisko oraz dbałości o ekologię. W tym zakresie coraz więcej i coraz szerzej mówi się natomiast na temat zastosowania rozlicznych typów nowatorskich przedsięwzięć i rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby na unikanie smogu i przenikania do atmosfery szkodliwych emisji i zanieczyszczeń. Nie trzeba byłoby w ten sposób korzystać z obecnych metod ogrzewania. W tym przypadku zaczyna się dostrzegać, jak wiele można zdziałać w zakresie koksu opalowego, jaki jest dostępny w krajowych koksowniach. Warto wiedzieć na wstępie, czym w ogóle jest wspomniany koks.

Otóż to produkt uzyskiwany na skutek procesu pirolizy węgla kamiennego, który przecież wydobywany jest w kopalniach na Śląsku.

Artykuł dzięki: